Nevedu bleskovky, sonb, řetězáky ani jiné bejkárny a už vůbec nemám KlÁsNý bLoGíSeK! Majlí, HSM a jiné zrůdky pohřbívám zaživa, jejich obdivovatele požírám při plném vědomí, prášek z jejich rozdrcených kostí používám jako make up a jejich popel šňupu místo kokainu. Budiž navěky zatracen ten, kdo reklamu zde narvati hodláš!
DesignReklamyVzkazy AutoroviNávštěvní KnihaKolegovéWebyKontakt


Naruto

20. března 2011 v 13:19 | Venom |  My Reviews
Takže jsem se rozhodla napsat zase nějaký trochu smysluplný článek. Takový, co bude mít hlavu a patu. Možná si pár lidí ťuká na čelo, když vidí nadpis. Ano, podle některých jedinců sleduju animovanou pohádku pro děti. Něco jako Pokémony. Na ty zvířátkové zrůdky zapomeňte a začneme s čistým štítem ano?

Nástin dějeNa začátku se dozvídáme o devítiocasém liščím démonovi, který před dvanácti lety zaútočil na Listovou vesnici. Měl nepředstavitelnou sílu. Dokázal drtit hory, dokonce i vyvolat tsunami. Listová vesnice byla skoro zničena, ale zachránil ji Čtvrtý Hokage (tedy nejsilnější ninja v Listové, jehož úkolem je vesnici bránit). Bohužel ani on nedokázal démona zabít, ale pouze zapečetit do právě narozeného chlapce. Naruta. Poté Čtvrtý umírá.


Naruto rostl a lidé z jeho vesnice se mu vyhýbali seč mohli. Viděli v něm liščího démona, který zabil jejich přátele a příbuzné. I když měli zakázáno mluvit o Narutově minulosti, přenesli svůj strach na své děti a proto byl odjakživa sám, bez rodiny, bez přátel a bez uznání. Aby na sebe upoutal pozornost, vyváděl všelijaké rošťárny a škodil kde se dalo. Tím pádem ho měli lidi plné zuby ještě víc. Co se týče studia, příliš neoplýval talentem a ani inteligencí. Spolehlivě byl nejhorším studentem ze třídy.

Jeho sen, stát se Hokagem je však natolik silný, že Naruto jde do sebe a šanci úspěšně odmaturovat nenechává (konečně) proklouznout mezi prsty. Navíc ho uzná jeho učitel z Akademie Iruka a prozradí mu pravdu o tom, proč musel být celá léta sám. Tady příběh teprve pořádně začíná. Naruto je přiřazen do tříčlenného týmu, pod vedením zkušenějšího ninji, který i když je nepochybně velmi silný, má své vrtochy. I o tom je seriál Naruto. Nikdo není dokonalý, každý tu má své "úchylky".

Naštěstí se seriál netočí jen kolem plnění misí. Dalo by se čekat padesát úkolů na téma - ochráním toho a toho, dojdu tam a tam, u toho nakopu zadek padesáti silnějším nepřátelům a budu za hvězdu. Naopak. Naruto nadělá spoustu chyb a trapasů, co se může pokazit, to se pokazí a mise jsou v podstatě vedlejší dějová linie. A ta hlavní se rozjíždí vcelku brzy.

Něco o postavách

Jak už jsem říkala, každá z postav má své vrtochy. Kladné i záporné vlastnosti. Netrvá dlouho a jednotlivé charaktery si oblíbíte. Naučíte se je skoro nazpaměť. Přesně víte jak se ten či onen zachová, takže se občas začnete smát dřív, než někdo dostane pár ran přes držku. Tady narážím hlavně na Sakuru, slečnu s růžovými vlasy, děsivými obličeji a sklony nabančit každému, kdo pronese blbou poznámku. Sasuke je prototyp záhadného krasavce, po kterém jedou všechny holky, ale jak to tak bývá, z jeho strany panuje těžký nezájem (až jsme s pár přáteli usoudili, že je asi teplý). Jeho poznámky jsou dokonale netaktní, kruté a chladné. Je to normální machr, který všechno umí a Narutovi dává okázale najevo, že je nula. Mistr Kakashi zase například chodí zásadně pozdě, ospravedlňuje se naprosto šílenými výmluvami a pokud na něj útočí Naruto, vytáhne si knížku na čtení, aby se příliš nenudil.

Každá z postav má ke svému chování důvody. Postupně se seznámíme s osudem každé z nich. Idilické dětství je to poslední, co můžete čekat. Seriál je plný případů pro psychiatra a Chocholoušek by zajásal. Jednoho potká vyvraždění klanu, druhého samota, pohrdání, zrada jediné blízké osoby nebo nenávist vůči vlastní rodině. Zkrátka i záporné postavy takové prostě musí být, nikdo tu není zloun jen tak pro srandu králíkům, aby bylo proti komu bojovat. V tomto ohledu vám seriál přinese spoustu překvapení a nejednu postavu, kterou jste nenáviděli, začnete mít rádi. Platí to i naopak přirozeně.Souboje

Těch bude opravdu požehnaně. Nejsem člověk, který se v mlácení lidí vyžívá. Ale tohle mě baví. Každý ninja má jedinečný styl boje a ovládá jiný živel. Jeden je specialista v boji na blízko, druhý má téměř neomezaný arzenál zbraní, třetí je mistr ve vyvolávání iluzí. A aby toho nebylo málo, je to okořeněno vrozenými vlastnostmi, tzv Kekkei Genkai. Zbraně jsou rozmanité, někdo se bez nich obejde, jiný má vějíř nebo třeba flétnu. Schopnosti jsou vcelku vyvážené, do detailu promyšlené a jelikož záleží i na umění jedince, popřípadě terénu, nikdy si nemůžete být jistí, jak souboj dopadne.

Pokud čekáte, že sebesilnější nepřítel dostane královsky na frak, protože všechno zachrání zkušený ninja, pak jste na omylu. Umírat se bude. Za blbost se platí.

Další klady seriálu

Určitě sem patří hudba. První opening se mi nesmazatelně vryl do paměti a kdykoliv ho slyším, vyvolává to ve mně nostalgické pocity. Jo, to ještě tahle a tahle postava byla naživu... Podkres při soubojích je bezvadný, doplňuje atmosféru a neruší. I "obyčejné" kratochvíle z jakž takž normálního života ninjů, mají své kouzlo. Každá situace si vyžaduje zvláštní znělku. Napětí, smích, nuda, trapas.

Další dobrá věc v seriálu je humor. To bych ale zase opakovala to samé jako u charakterů postav. Najdeme zlomyslné záškodníky, věčně otrávené i hlučné a uřvané. Jsou tu výrobci trapasů a jejich smíření spolupracovníci, experti na obličeje typu "stydím se za ně". Máme tu pár slabomyslných blbečků, co si nevidí do huby, stejně tak jako cool týpků, kteří jsou schopni vás zesměšnit jen tím, že prostě jsou. Zejména oceňuju lidi typu - co na srdci, to na jazyku.

Zápory
Rozhodně fillery. Některé mi nevadily. Byly vtipné a hlavní dějová linie nebyla ve fázi napětí nejvyššího stupně, takže se to dalo vydržet. Horší byly tyhle zdržovačky ke konci druhé řady seriálu. Nelogický návrat do dětství hrdinů k naprosto stupidním misím. Děs a běs.

Nejhorší byl případ během souboje Naruto x Sasuke. Situace napínavá jako prase, třesete se jak to dopadne jenže... Tvůrci seriálu vám to umí opepřit. Tady se nejednalo sice o fillery ale asi dva díly týkající se Sasukeho traumatického dětství. Myslím, že tehdy jsem začala být alergická na sharingany. Jděte se s nima už vycpat! Nutíte mi je snad v každým díle!

Pak vás možná otráví opakování některých situací. Někdy mi připadá, že Japonci mají poněkud jiný smysl pro to, co je klíčové, napínavé a důležité. Naštěstí se dá opravdu dlouhá opakovačka přetočit. Oceníte to leda v momentě, kdy se vracíte ke starším dílům. Ale pokud jsem natěšená na nový díl a prvních deset minut mi jen opakují již viděné a připomínají dávnou minulost, kterou už beztak znám nazpaměť... to je moc.

A co filmy?

Opravdu pro nadšence. Zhltla jsem je za dva dny, protože týdenní čekání na nové anime je úmorné. A můj názor? Trochu delší fillery. Nebyly zase tak hrozné, občas se tam i zasmějete, ale žádný terno to taky není, pokud se tam neobjeví vaše oblíbená postava. A to prosím pronesla dvě slova a vypršel mi limit na megavideu. Řvala jsem jak přejetá svině.

Zářnou výjimkou je třetí film Shippudenu. Má zajímavou zápletku, spoustu dokonalých hlášek a neotřelé souboje. Zejména některá komba stála opravdu za to. A hlavně - týká se jedné z hlavních postav. Doporučila bych ho všem, co mají za sebou alespoň druhou sérii Shippuden. Jinak se možná připravíte o pár překvapení.

Pokud stojíte o podrobnější info, můžu vám doporučit Konohu, kde také otravuju vzduch a hltám veškeré informace. Kdykoliv vám není něco jasné, poslouží vám, jako podrobná encyklopedie. Pozor na spoilery.

V diskuzi vítám každý váš názor, jediné co tu nechci, jsou příspěvky typu - anime je píčovina a pohádka pro děti :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Berenika Berenika | E-mail | Web | 20. března 2011 v 13:40 | Reagovat

Jen bych doplnila ke kladům - Velice nakažlivé. Jakmile se totiž objevíš na chatu, pomocí jakéhosi speciálního jutsu nás omámíš až díky tomu začneme sledovat Naruta. Nepřetržité sledování u mě zavinilo spisovatelskou krizi :-D Jinak dobrý článek. Kakashi v mé profilovce je naštvaný, že nebyl zmíněn jeho Sharringan :-D

2 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 20. března 2011 v 13:48 | Reagovat

Jáj, Naruto :D Nebudu pozérsky tvrdit, jaká je to blbost, svého času jsem to hodně žrala, ale přece jenom jsem z toho už vyrostla :D Přece jenom, třeba Ghost in the Shell a Serial Experiments Lain jsou trochu jiné kafe :D
Jedna věc, kterou jsem v Narutovi nesnášela: Proč jsou skoro všechny ženské postavy takové nepoužitelné krávy? :D

3 Cappuccino Cappuccino | Web | 20. března 2011 v 13:55 | Reagovat

Ja som zas generácia, ktorá vyrastala na Pokémonovi :D Ale iné anime (či ako sa to nazýva) som nikdy nepozeral. Možno ešte kúsok Digimonu a Baybladeu.

4 agrenej agrenej | E-mail | Web | 20. března 2011 v 13:55 | Reagovat

Jo, Naruto. :-) Ty první řady mi sice moc neseděly, ale Shippunden si už vychutnávám lépe. :-) I když u mě rozhodně vede Trigun. :-D

5 Jedna Snívajúca Jedna Snívajúca | Web | 20. března 2011 v 14:31 | Reagovat

Z Narutom som "vyrastala" každú noc pukance a ústa dokorán ked som to pozerala. :D Tie postavy sú naozaj premyslené samozrejme, že Sakura je môj favorit. Jej ksichty sú jednoducho  nenahraditelné :D

6 veruce veruce | Web | 20. března 2011 v 14:40 | Reagovat

Tohle není nic pro mě, nikdy jsem tomu nepřišla na chuť a pochybuju, že ještě někdy příjdu :D

7 Yuki  Tenshi Yuki Tenshi | Web | 20. března 2011 v 14:43 | Reagovat

S tymi Fillermy si môžeme len podať ruku to aj dvôvod prečo naruta vźdy vypustím a potom o pólroka až o rok ho začínam pozerať znova. Je to klasika ktorá ma doviedla k ostaním anime a preto som mu vďačná :)

8 Storyteller Storyteller | Web | 20. března 2011 v 15:06 | Reagovat

Maho Velikiho, jeho oči (přirozené jako český politik poctivý) a spol. mě teda nikdy nebrali. Stejně jako Japonsko a celá jeho kultura.

9 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. března 2011 v 15:21 | Reagovat

Naruta nemám ráda, je to sice shounen a ty baštim, ale na můj vkus je příliš nekonečné. Ze stejného důvodu jsem nezmákl ani DragonBall a ani jsem se nepodívala na One Piece.
Musím mu uznat skvěle propracované charaktery, ale na kvalitě mi ubírá spousta filler epizod a právě ta délka. A tupost některých postav (ahoj, Naruto!)
Ale to mi nebrání, dělat na ně cosplaye :D Chňa, chňa :D

10 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. března 2011 v 15:22 | Reagovat

[2]: Serial Experiments Lain jsem pochopila tak z půlky. Bylo to pro mě hrozný psycho. Lain wa dare?

11 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 20. března 2011 v 15:26 | Reagovat

[10]: Já na Lain koukala tak 7x a miluju to. Jak víš, že se něco stalo, pokud si to nikdo nepamatuje? Muhehe.

12 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. března 2011 v 15:28 | Reagovat

[11]: Hm, možná, kdybych to viděla víckrát, tak se do toho víc položim :D Ale po dvou dílech jsem vždycky byla totálně vypatlaná

13 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 20. března 2011 v 15:31 | Reagovat

[12]: Víš, já jsem se do toho položila tak, že jsem viděla třeba 8 dílů v jednom dni a to jsem taky byla hodně vypatlaná :D Ale pořád si všímám nových detailů, třeba to, jak v prvním díle psala do sešitu... Ona nepsala nesmysly, ale PC program. A ten konec... Já jsem fakt brečela T_T :D

14 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. března 2011 v 15:37 | Reagovat

[13]: No, tak to abych to shlídla znovu, třeba tomu víc pochápu :D, ale to spíš další sérii Black Lagoon nebo to bláznivý FLCL, co mi kluci pořád předhazujou (už si na to koukla, už si na to koukla? Vrrr...)
A nebo budu jenom poslušně čekat na nové a nové díly Level E ^V^

15 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 20. března 2011 v 15:45 | Reagovat

[14]: Koukni na všechno, všechno jsou to epické anime :D Ale Lain má nejlepší myšlenku... I když, FLCL.. Ne, Lain je filozofičtější, i když obě jsou dost matoucí :D Hlavní rozdíl mezi FLCL a Lain je ten, že FLCL není depresivní.

Já moc nových anime nesleduju, teda vlastně nic kromě Mahou Shoujo Madoka Magika. A nesměj se, je to trošku... ehm... netypické mahou shoujo :D

16 Venom Venom | E-mail | Web | 20. března 2011 v 17:15 | Reagovat

[1]: Já ho zmínila :D trošku :D

[2]: Jo tak to nevím hele. Zlatá Tsunade :-D Ale je pravda, že se některé docela vypracovaly. Taky mě dost iritovalo, když Sakura akorát pištěla a nechala se zachraňovat. Naštěstí to v Shippudenu začíná vypadat o dost zajímavěji.

Třeba Death Note má proti Narutovi větší spád, ale Naruto má zase rozsáhlejší svět a více možností. Prostě jsem si zamilovala ty postavy (za tu dlouhou dobu, kdo by je nemiloval :)

[3]: Tak to je opravdu pro děti. Neříkám, že Naruto je nevhodný pro malá písklata, ale dobře ho pochopí přeci jen starší ročníky :)

[4]: Souhlasím. Shippuden lepší :-D

[5]: Sakury se začínám bát asi stejně jako Tsunade hele... nějak je nemusím :D jsou násilnické :-D

[8]: Nevím no. Neodlišuju filmy a seriály na japonské a nejaponské. Kdyby z toho udělali hraný dobrodružný film a obsadili herce bílé pleti, tak se na to podíváš ani necekneš :-P předsudky.

[9]: Otravné fillery přeskakuju, zábavné si ráda pustím i dvakrát :D

17 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 20. března 2011 v 19:04 | Reagovat

No jo, Naruto ... spousta na něm začínala, málokdo u něj zůstal :D

18 Cirrat Cirrat | Web | 20. března 2011 v 20:41 | Reagovat

Aaaaaaaaa! Nemám ráda tyhle české výrazy... Aaaaaaaaaa!

19 KadetJaina KadetJaina | Web | 20. března 2011 v 21:31 | Reagovat

[15]: Já taky nějak extrémně ne. Pustím si, co mě kdo doporučí. Takže uvidím, co to bude dál. Takže FLCL už musím bezpodmínečně... Bojim :D

20 Storyteller Storyteller | Web | 20. března 2011 v 23:56 | Reagovat

[16]: auvej jauvej - moje cenné předsudky (chudáčci moji - nějak v poslední době ubývají :-()

21 Venom Venom | E-mail | Web | 21. března 2011 v 8:18 | Reagovat

[18]: Jaké proboha? :D

22 Poisoned fuckin' Gun Poisoned fuckin' Gun | Web | 21. března 2011 v 22:41 | Reagovat

-padá na kolena-
-psí oči-
Mohla by Její Výsost tak ochotna odpoutat se od své bohulibé činnosti a svolila by k vyrobení designu pro takového neznaboha, jakým jsem já? :3
Naprosto se rozplývám nad každým vzhledem, který Vaše zdatná a šikovná ruka stvoří, tudíž bych pokorně prosila ^^"...
:D Dobře, a teď vážně. To nahoře ^ platí, jenom nechci být za úplného "vlezdoprdelku". :D Ale stejně moc moc prosím, já jsem na designy úplně pitomá -.-

23 lady-dariel lady-dariel | Web | 22. března 2011 v 19:53 | Reagovat

sem na tom závislá, jde tom léčit? :( :D

24 Majda Majda | Web | 22. března 2011 v 21:38 | Reagovat

Narutó...Narutó...Narutó! Zbožňuju. Nejvíc Hinatu. ^^

25 Ms.Scriptum Ms.Scriptum | Web | 23. března 2011 v 18:41 | Reagovat

A já ho nikdy nechtěla vidět..ale když o tom tak přemýšlím..stejně nemám na co koukat :D

26 strigga strigga | 24. března 2011 v 21:22 | Reagovat

Sama bych to nenapsala líp. ^^
Jak dlouho už přemýšlím, zda napsat či nenapsat podobně laděný článek... nakonec jsem usoudila, že recenzí je všude víc než dost, leč teď si myslím, že to mám vyřešeno - můžu prostě odkázat na tebe :D
Taky jsem si kdysi myslela, že je to jakási šílená pohádka pro děti. Pak jsem strávila tři týdny na táboře s bandou téměř dospělých lidí, kteří do mě ze všech stran hučeli "Sasuke tohle, Sakura tamto, Naruto, Neji, Lee, Shikamaru, Itachi, blahblahblah..." až mi z toho třeštila hlava a po příjezdu domů jsem si ten první díl prostě musela pustit.
Dva měsíce jsem pak prakticky vůbec nespala. XD

Takže ano, naprosto chňápu, co tím chceš říct. Na Konoze vzduch otravuju též a s radostí na tebe odkážu každého, kdo mi bude zase jednou tvrdit, že anime a manga jsou "jenom pro ty maniaky, co na to koukají, když si zrovna neřežou žíly"...
Narutovi zdar!

A třetí film Shippuudenu je opravdu dobrej. Už jen kvůli té hlavní postavě. :D jinak jsem většinu filmů neviděla, ale co jsem tak zaregistrovala, v tom, co má teď někdy vyjít, má být Minato... tak možná neodolám ^^

27 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 25. března 2011 v 13:10 | Reagovat

Naruta som kedysi poctivo sledovala..potom som prestala pozerať anime a ostala som len pri mange..no jo..fillery...tie vedia niekedy nasrať... Ale teraz akosi môj záujem poklesol, už ani nepamätám, kde som skončila, som úplne mimo a tie nové veci mi akosi až tak skvelé neprišli...(rovnako ako bleach..to násilné pokračovanie mangy je také...nič moc..)

28 Emi Emi | Web | 27. března 2011 v 0:21 | Reagovat

Na Narutovi jsem začínala, blog mám pořád v podstatě hlavně o něm, dokonce jsem na něj kdysi někam psala recenzi. Sleduji ho pořád, ale už hlavně mangu. Tam mi to teď připadá zábavnější. Ale mé nejoblíbenější anime už to pěknou chvilku není, to spíš Nana a Fullmetal Alchemist. Fillery jsou zabiják.. hlavně ta dlouhá série před shippudenem, ale některé stály za to.. Babička Sanshou toho velký důkazem :-D Myslím, že Naruto je prostě klasika. Asi neznám nikoho, kdo sleduje anime a Naruta nikdy neviděl.

29 Nel-ly Nel-ly | Web | 29. března 2011 v 2:44 | Reagovat

Já myslím, že Venomek je proti sharinganům zaujatý - ne, já to dokonce vím :D
sasukeho traumatické dětství mi totiž vůbec nevadilo  - on trpěl a já se mohla kochat jeho starším bráškou
(Ach ano, na něco si zapomněla, na ochání a áchání nad animovanými postavičkami, s nimiž si kdoví co představujeme - jen se nestyď)

každopádně to bylo pěkné shrnutí, tak nějak polopaticky, dlouho jsem se na něj chystala :-)

30 Katuš Katuš | Web | 7. července 2011 v 16:36 | Reagovat

Naruto neni tak špatný a u první série se asi každý dost zasměje. Ale přece jenom . Moje první anime ( kromě pokémonů a td....) bylo Jigoku Shoujo a já si prostě nemůžu pomoct a pořád musím koukat na anime s hororovou tématikou..... :D jo , jsem normální a mám ráda když jsou postavy psychicky labilní , vyklepaný a nebo jsou to totální případy zralí na bohnice :D Pak je to totiž víc zajímavý  :D
( ze mě bude tyran -.-")

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


If you look in the mirror and don't like what you see
You can find out firsthand what it's like to be me.
So gather´round piggies and kiss this goodbye,
I'd encourage your smiles, I´ll expect you won´t cry!