Nevedu bleskovky, sonb, řetězáky ani jiné bejkárny a už vůbec nemám KlÁsNý bLoGíSeK! Majlí, HSM a jiné zrůdky pohřbívám zaživa, jejich obdivovatele požírám při plném vědomí, prášek z jejich rozdrcených kostí používám jako make up a jejich popel šňupu místo kokainu. Budiž navěky zatracen ten, kdo reklamu zde narvati hodláš!
DesignReklamyVzkazy AutoroviNávštěvní KnihaKolegovéWebyKontakt


Anneliese Michel - Jak to bylo doopravdy?

3. března 2011 v 10:02 | Venom |  Tajemno

Jen málo lidí nezná její příběh. Od doby, kdy jsem ho slyšela poprvé, je to taková moje posedlost. Uběhlo mnoho času od její smrti, ale pořád nikdo nedokáže s jistotou říct, jak to bylo doopravdy. O exorcismech jsem už kdysi psala tady. Najdete tam projevy posednutí démonem a pár opravdových "lahůdek" s tématem souvisejících.

Za Anneliese se vypravíme do Německa, do roku 1968. V té době jí bylo patnáct let, velmi dobře se učila a nijak nevybočovala z vaší představy běžného mladého děvčete. Její kamarádky ji popisují jako veselou dívku. Jediné, čím se odlišovala, byla její silná víra v Boha. Pocházela totiž z katolické rodiny.

Na podzim se všechno začne pomalu ale jistě měnit. Jednoho všedního školního dne, sedí ve třídě se svými spolužáky a náhle omdlí. Na první pohled se nejedná o nic vážného, všechno je připisováno únavě. Toho večera však Anneliese nemůže normálně spát. Jako kdyby se jí něco vkrádalo do pokoje. Podle svého vyprávění se pokoušela začít modlit, ovšem neúspěšně, neboť ji neviditelná síla tiskla k posteli takovou silou, až skončila se zlomenými žebry, zápěstím a prokousnutým jazykem. Od té doby se prý cítí jako svázaná zlou mocí.

Po nějakém čase se zotaví a zmizí i nepříjemné pocity. Rok na to, se podobná příhoda opakuje, což Anneliese přiměje vyhledat pomoc psychiatrů a podstoupit neurologické vyšetření. To ovšem nic neprokázalo a tak jsou noční děsy připisovány cerebrálním křečím, které způsobuje epilepsie typu Grand Mal. Mezi její příznaky patří právě bezvědomí a svalová slabost v kombinaci s křečí. Nic z toho si však postižený nepamatuje. Což není pravda u Anneliese, která si vše pamatovala. Epilepsii nepotvrdila ani další lékařská vyšetření, nicméně děvčeti jsou předepsáný silné léky. V příštím roce se opakuje stejná situace a Annelise prodělává plicní infekci. Znovu následuje kolotoč lékařských vyšetření avšak bez výsledku.

Ještě v plicním sanatoriu se její podivné zážitky opakují častěji a nepříjemné pocity se stupňují. Během křečí se její tělo svíjí v neuvěřitelných pozicích a poprvé mluví o "šklebící se tlamě ďábla". Tato děsivá vize ji nepřestane pronásledovat až do její smrti. Lékaři tyto stavy nadále připisují epilepsii a stále pacientce předepisují silné léky, které však nemají žádný účinek. Anneliese propadá apatii, věří, že jí nikdo nedokáže pomoci. Další zvláštností je, že její modré oči ze dne na den zčernaly.

Náročnou léčbou ztratila celý rok, ale zameškané studium rychle dožene a podaří se jí dokončit střední školu. Začíná studovat pedagogiku a pomalu si plní svůj sen, stát se učitelkou. Děsivé vize, které ji stále pronásledují se snaží zahánět modlitbou. Ve svém pokoji slýchává šramocení. Nikdo jiný z její rodiny však nic neslyší. Anneliese podstupuje další vyšetření, tentokrát na ušním oddělení, nicméně její sluch je velmi dobrý. Jednoho dne podivné klepání a štrachání uslyší i ostatní obyvatelé domu. Jako by něco žilo přímo ve stěnách domu a pod jeho podlahou.

V létě roku 1972 pocítí Anneliese další útok od zlé, neviditelné síly. Ani tentokrát lékaři po četných vyšetřeních neobjevili nic neobvyklého. Vedle šramotu v domě, se přidává další podivný úkaz. Zápach, který cítí jen Anneliese. Hledá útěchu ve víře a užívá léky, které jí předepsali lékaři. Pořád doufá, že jí dokáží pomoci. O měsíc později odjede na pouť, do městečka San Damiano v Itálii. Od toho okamžiku následují velké změny v dívčině chování a věci se dávají rychle do pohybu. Anneliese není schopná podívat se na vypodobení Ježíše Krista, natož aby dokázala překročit práh zdejší kaple. Přihlížející vypovídají, že z dívky doslova srší zlost a nenávist. Její hlas je hrubý a hluboký. Náhle vládne nadliskou silou a napadne správkyni kaple, které zlomí ruku a ošklivě ji poškrábe.

Její stav se rapidně zhoršuje, Anneliese téměř nespí a pokud ano, vypadá jako mrtvá. Démonické hlasy jí čím dál častěji našeptávájí že jí není pomoci, prodělává záchvaty křečí a zuřivosti, je schopná nelidsky křičet dlouhé hodiny a napadat ostatní lidi ve svém okolí, přidává se i obscénní chování a ničení náboženských předmětů. Vyskakuje do výšky, vrhá se k zemi, škrábe a kouše zdi, nezastaví ji ani vylámání zubů a do krve zlomené nehty. Trápí ji návaly horka, které ji doženou až ke strhávaní šatů a máčení hlavy v záchodové míse. Odmítá normální stravu a živí se uhlím, výkaly a hmyzem. O jejím případu se doslechne MUDr. Adolf Rodewyk, který jako první vyslovuje teorii o posedlosti.

Nečekaně přichází přechodná období klidu, kdy se Annelise vrací k učení a svým zálibám. Věci, které páchala ve stavu údajné nepříčetnosti si však do detailu pamatuje. Stále se vyhýbá obrazu s Ježíšem a tak se její rodina rozhoduje pro exorcismus. Na druhý pokus je žádosti vyhověno, ovšem jsou potřeba další lékařská vyšetření. Žádná nemoc opět nebyla potvrzena. Je to právě sedm let od prvního Anneliesina zážitku s nočními děsy. Exorcismu se ujímají Arnold Renz a Ernst Alt. Je 24. září 1975.

Audio záznam jednoho exorcismu

V průběhu rituálu náhle vyhublá a zesláblá Anneliese vyvíjí neuvěřitelnou sílu. Musejí ji držet dva silní muži, aby bylo vůbec možné v exorcismu pokračovat. Na kněze mluví hrubým, jakoby mužským hlasem a navíc v jazycích, které se nikdy neučila. První věta z jejích úst je hebrejská: " Jsme ti, kteří přebývají uvnitř." Další křik a zvuky z úst dívky jsou natolik děsivé a podivné, že se začínají zaznamenávat na magnetofon. Hlas na záznamu zní nelidsky, stále se mění jako kdyby mluvilo více lidí. Anneliesin projev je panovačný, vzteklý a velmi sprostý.

Exorcismy trvají dlouhé měsíce. Vymítač se snaží zjistit jaký démon obývá v těle Anneliese. Nakonec je jich ohlásí rovnou šest. "Kain, Nero, Jidáš, Hitler, Fleischmann (padlý kněz) a Lucifer. Stav děvčete se stále horší, ale odmítá pomoc lékařů a trvá na vymítání. Na podzim se začíná cítit o něco líp, ustupují křeče i děsivé vize. Nedlouho poté se prý Anneliese zjeví Panna Marie a oznamuje jí, že byla vybrána, aby vykoupila z očistce hříšné duše. Dává jí na výběr, zda vydrží až do konce, nebo se vzdá. Anneliese přijímá svůj osud, jinak by podle svých slov cítila vinu. Nedlouho poté se na jejím těle objevují stigmata.

Únor 1976. Vidiny zmizely, fyzický stav se více zhoršuje, nehojí se zranění, Anneliese nemůže jíst. Následují další exorcismy. Renz, který vymítání provádí přikazuje démonům aby odříkali "Zdrávas Maria" a opustili dívčino tělo. Všech šest démonů tak s velkým odporem učiní a zdá se, že je konec. Anneliese se uklidní a opět mluví svým hlasem. V tom se z jejích úst dere řev plný strachu, horší než doposud. Démoni se vrátili do jejího těla a odmítají odejít protože jim to vyšší moc nedovoluje.

V létě téhož roku Anneliese umírá. Za příčinu smrti je označena podvýživa a dehydratace. Její poslední slova byla: "Maminko, já se bojím."


Anneliesin hrob na Klingenbergském hřbitově

Ani při pitvě nebyla zjištěna žádná nemoc, která by mohla Anneliese navodit podobné stavy. Přesto však veřejnost volá po potrestání rodičů a kněží za zabití z nedbalosti. Jsou odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši tří let.
Hrob zemřelé dívky se stává poutním místem, a mnozí ji považují za svatou. Podle vidění neznámé jeptišky se Anneliesino tělo dokonce nerozkládá. Německá vláda tedy nechá tělo exhumovat, ovšem bez přítomnosti svědků a dokumentačních fotografií. Údajně podléhá normálnímu rozkladu.


Zajímal by mě váš názor, ať už na exorcismy všeobecně, nebo třeba právě na tento případ. Je možné, že byla Anneliese opravdu posedlá, nebo pochybili lékaři? Je možné, že zanedbali léčbu hned několika chorob, které vysvětlují podivné úkazy během vymítání (epilepsie, vada hlasivek, sebepoškozování, anorexie, schizofrenie, sugesce, hysterie)?
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tai ren Moore Tai ren Moore | Web | 3. března 2011 v 11:04 | Reagovat

O tyhle věci jsem se jednu dobu zajímala, ale že bych tomu vyloženě věřila to se zase říct nedá.Ty nahrávky často nahání hrůzu, nejlíp když si to blbej člověk, jako já dá do sluchátek :D Ale těžko říct, až mi někdo nějakou vyšší moc ukáže budu na to věřit, zatím tyhle stavy spíš přikládám psychice než něčemu, co je "víc" než my....

2 Sikar Sikar | Web | 3. března 2011 v 11:31 | Reagovat

No a proto říkám, že nejlepší je být ateistou. Ateistu nelze posednou něčím, v co sám nevěří a nemůže si to vsugerovat...

Osobně jsem takhle četl výpověď muže, jehož dcera prý byla posedlá, ovšem bohužel se to zvrhlo v patetický canc, jak mu bylo s vírou lépe...

3 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 11:59 | Reagovat

[1]: Vítej mezi blbými :D

Já věřím na věci mezi nebem a zemí, ale konkrétně u Anneliese si nejsem jistá. Je to moc děsivé na to, abych tomu chtěla věřit. A už nikdy si o tom nebudu číst před spaním! :D

[2]: Já si myslím, že každý na něco věří a je v něčem pověrčivý :-D

A to je jedna z věcí, co mě u tohoto tématu sere. Křesťaní hlásají jak jsou jediní, kteří umí s tímhle zlem bojovat. Přitom to vůbec není pravda, vymítá se po celém světě. Dneska už za vším hledám skrytou propagandu církve. A nedivím se. Spíš se divím tomu, jak se tenhle "průmysl" může uživit, když to dneska nikdo nebaští.

4 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 3. března 2011 v 12:31 | Reagovat

Moje krédo zní - nedělat si srandu z vyšší moci, nebo si vyšší moc udělá srandu z vás. Jsem polyteistka, v podstatě od chvíle, co jsem pochopila slovo "víra" (nějak nemůžu strávit tu představu jedinýho dokonalýho boha) a popravdě řečeno se snažím si "nikoho" nenaštvat. Lidi, co se tomu smějou, jsou stejní jako ti, co to berou vážně, jenom mnohem zbabělejší, protože se bojí jenom si to přiznat, že by něco takovýho mohlo být.
A co se církve týče, vždycky se tam našel nějakej idiot (viz čarodějnické procesy) a vždycky se z víry jenom těžilo (opět viz čarodějnické procesy). Bylo, je a bude.

5 Annie-chan Annie-chan | Web | 3. března 2011 v 13:02 | Reagovat

Poslechla jsem si tu nahrávku a normálně mi naběhla husí kůže... dokážu to popsat jen slovem "creepy"...
A pokud jde o to, jestli tomu věřím nebo ne, tak popravdě nevím, čemu mám věřit. Byla posedlá, nebo chyba lékařů? Nevěřím v žádné náboženství, ale to, že je tu něco vyššího, mi je čím dál víc jasné.

6 Cirrat Cirrat | Web | 3. března 2011 v 13:49 | Reagovat

Sakra, nahrávka musí počkat domů, nebudu si pouštět exorcismus v práci :-) Aby pak odsud nevymýtili mě...

Já se pořád motám kolem toho, že za všechno si člověk může sám, ať už vědomě nebo nevědomě. Je možné, že se natolik bála posednutí, že o něm podvědomě začala uvažovat, a i když vědomě o tom něvěděla (sakra, kolik variací na tohle slovo sem ještě nacpu?), v podstatě přesvědčila sama sebe, že ji posedlo šest démonů.

To, že exorcismus někomu pomůže, bych vysvětlila tím, že byly splněny podmínky, které si jeho podvědomí stanovilo pro ukončení tohoto stavu. Pokud byla díftka tak silně přesvědčená, že jí nikdo a nic nedokáže pomoci, pak je jasné, že to selhalo.

Určitě se podle mě stala chyba ve chvíli, kdy její stížnosti na divné stavy její okolí odstrkovalo stranou jako nepodstatné, místo toho, aby se je snažilo vyřešit rovnou. Vyšetření jsou fajn, ale když se to tak vezme, upnula se k víře proto, že jí nikdo jiný nepomohl.

Můžeme se jen domnívat, kolikrát ji někdo nazval simulantkou nebo ji obvinil z vědomé lži. Jestli získala dojem, že jí umí pomoci jen církev, je to prostě proto, že už sama nevěřila tomu, že by jí mohli pomoci ve špitále a pod. To by vysvětlovalo i to selhání exorcismu.

Jakýkoli psychický proces potřebuje hodně energie. Pokud nebyla v dobrém stavu a její okolí se nepostaralo o to, aby měla dost energie z potravy, dost tekutin a dost pohybu, není divu, že tolikrát zkolabovala.

Je možné, že by "exorcismus" uspěl, kdyby měla dost fyzické energie k tomu, aby přesvědčila své podvědomí o tom, že byly podmínky splněny a už dost.

Nespavost a vyčerpání z bolesti taky udělají svoje. Kdyby jí nadopovali uspávákama, aby její tělo mělo dost odpočinku, taky by to udělalo svoje.

Obecně platí, že čím větší hlad a únava, tím větší duševní oslabení.

Mohlo to dopadnout jinak.

Pochybení bylo na straně všech.

7 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 13:58 | Reagovat

[6]: Děkuju za vyčerpávající komentář. Takový pohled na věc čtu poprvé a zaujal mě. Možná by jí prospěla kombinace psychologa, lékaře a exorcisty. Z těch tří bych však lékaři věřila asi nejmíň, neboť mě neskutečně udivuje, že nikdy nic nenašli. Ale to není jen u Annliese, takových případů jsou stovky a nikdo se nad tím nepozastaví.

8 Camellia Michaelis Camellia Michaelis | E-mail | Web | 3. března 2011 v 14:08 | Reagovat

O tomhle případu jsem už četla, a celkem mě děsí. Přemýšlela jsem nad tím, zda je opravdu možné, že by byla posedlá. Ale kdyby ne, proč by se chovala tak, jak se chovala? Proč by byl její hlas tak děsivý? Upřímně řečeno, ta nahrávka je opravdu děsivá.
Ale zase na druhou stranu nejsem věřící, takže vlastně nevím, co si mám myslet.

9 Cirrat Cirrat | Web | 3. března 2011 v 14:08 | Reagovat

[7]: Nezapomínej, že já šest let v podobným oboru pracovala. Tohle je velmi extrémní případ, ale už jsem taky měla tu čest s daleko míň naléhavými kousky.

Lékaře bych tam dosadila proto, aby se postaral o její fyzický stav. Tak by holt byla chvíli (pár měsíců) pod práškama, ale aspoň by si odpočinula. Mohla by starost o sebe předat na chvíli někomu jinýmu.

Exorcistu a psychologa bych nahradila jedním knězem, který by věděl, co dělá.

Psychologa bych nechtěla proto, že mají tendence všechno škatulkovat a vysvětlovat pacošovi. Zlatej ten, kterej to nedělá. A exorcista je v podstatě další autoritativní postava, která je zaměřená na zničení něčeho, co dost možná byla součást jí samý. Možná špatně fungující, ale pořád část jí samotný.

Autoritativní přístup je v takovýmhle případě fakt mimo. Potřebovala by někoho, kdo by jí věřil, kdo by jí potvrdil že to, co říká, je pravda.

Jak dlouho by vydržel člověk, který by byl naprosto v pohodě, kdyby mu skoro na všechno, co vypustí z huby, někdo tvrdil "ale jo, to víš že jo" nebo "ale vždyť víš, že to tak není, to je jenom tvoje podvědomí" nebo ještě hůř "tohle musíš odmítat a zničit to"? No a co teprve někdo, jehož duševní zdraví visí a vlásku?

Takovýhle lidi potřebují pocit bezpečí a to, že někomu můžou skutečně stoprocentně věřit - a dotyčný jejich důvěru nikdy nesmí zklamat. Tohle je tím důležitější, čím víc mimo dotyčný je. A taky platí, že to, co takhle postižený člověk řekne, je berná mince. Protože je to jeho duše, jeho mysl, jeho psýcha a jeho podvědomí...

10 Cirrat Cirrat | Web | 3. března 2011 v 14:14 | Reagovat

Tak mě ještě napadá, znáš film Plynové lampy?

11 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 14:20 | Reagovat

[9]: To zní logicky. Taky mě napadlo proč ji alespoň na chvíli "nezdrogovali" aby o sobě nevěděla a odpočinula si.

Ten přístup - to víš že jo, to víš že jo... něco podobnýho praktikoval můj otec. Tak alespoň už vím, proč mi hráblo :D

A Plynové lampy neznám :)

12 Cirrat Cirrat | Web | 3. března 2011 v 14:28 | Reagovat

[11]: Plynový lampy jsou skvělý :-) Starej film o tom, jak se uhlazený manžel snaží přesvědčit svou ženu o tom, že je psychicky nemocná - a de mu to! :-P

13 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 3. března 2011 v 14:29 | Reagovat

Četla jsem o tom, myslím, v Enigmě. Je to šílené.

14 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 14:32 | Reagovat

[12]: O něčem podobném jsem slyšela, nebo četla :D vlastně i tak trochu zažila. Každej druhej ze mě dělá magora. Ale nejde jim to :D

15 Shinigami Shinigami | 3. března 2011 v 14:44 | Reagovat

Četla jsem pár knížek od Briana L. Weisse (někdy mi už leze na nervy s tím věčným hlásáním lásky k bližnímu :-D), takže věřím že podobné bytosti exisutjí a není radno si s nimi nic začínat. Takže bacha na hypnózu bez odborného dohledu, obnovování vzpomínek na minulé životy, vyvolávání duchů a podobné kratochvíle. Nikdy nevíte, jak zranitelní jste a koho tím můžete na sebe přivolat.
V tomhle konkrétním případě mohlo jít klidně o šest duchů nebo mohl být jen jeden, nemuseli to být ani výše jmenovaní, mohli se jen tak představit, aby vzbudili větší hrůzu, nebo si ta jména vymyslel pisatel příběhu pro lepší pochopení obecenstvem. Na podobné příběhy se většinou nabalí spousta balastu a pravda je mnohem jednodušší a prostší. Zrovna tak mohla ta holka být opravdu psychicy nemocná, ale nevěřím, že by se všechny podobné případy daly vysvětlit např. schizofrenií, to je jen taková škatulka psychiatrů, když už si nevědí rady, aby mohli nasadit nějakou léčbu.
Doporučuju zkouknout film Stigmata s Patricií Arquette. Moc pěkně zobrazená posedlost a velmi zajímavě vylíčena církevní politika ;-)

16 Storyteller Storyteller | Web | 3. března 2011 v 14:45 | Reagovat

... tohle si prostě nedokážu racionálně odvodit, takže tomu nevěřím? Ty tomu věříš?

17 Storyteller Storyteller | Web | 3. března 2011 v 14:46 | Reagovat

eh, představ si místo prvního otazníku tečku :-) překlep

18 ratuska ratuska | Web | 3. března 2011 v 14:53 | Reagovat

Neuvěřím, dokud si to nevyzkouším :-D.

19 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 14:53 | Reagovat

[16]: Já si to taky nedokážu racionálně zdůvodnit, věřím na vyšší síly, ale nevím co si o tom myslet. Aneb Venom je srábek, kterej se bojí, že tomu uvěří a stane se mu to taky :D

20 Venom Havránka Venom Havránka | E-mail | Web | 3. března 2011 v 14:55 | Reagovat

[15]: Děkuju za tip :-) u Anneliese mě právě zaráží, kde se v tak vyhublé a oslabené holce bere ta síla.

21 Es Es | Web | 3. března 2011 v 15:09 | Reagovat

V+řím že je posedlá

22 The The | Web | 3. března 2011 v 15:39 | Reagovat

Nu. Tak tohle je vážně děsivé.
Má racionální část mysli tvrdí, že to není možné a že tomu nevěřím. A ta druhá tvrdí opak. Vzhledem k tomu, že na nějaké ty "vyšší síly" věřím, myslím, že byla posedlá. Možná. Trochu.
Každopádně, vina bude asi na obou stranách. Jednak pomáhala zdravotnímu stavu Anneliese její víra (a ona si zjevně myslela, že je posedlá a víra udělá své), taky za to určitě z části mohli doktoři, ale nějaká ta vyšší síla tam určitě bude. Přece jen, nepřijde mi to jen tak, když slyší a vidí věci, které někde nejsou, nebo ty věci v noci...na durhou stranu, mohla být pouze lehce "bláznivá".
Ale ta nahrávka...
No, něco vyššího v tom bude. Tomu věřím. Ale uvnitř se peru sama se sebou, protože nevím, co si o tom myslet :-)
A já se začínám bát. Tohle je děsivé. :-D

23 Fantaghira Fantaghira | Web | 3. března 2011 v 15:51 | Reagovat

Číst tohle mezitím než mi naběhne další díl Lovců duchů je trochu... No, minimálně tématický.
Já nevím, co si o tom myslet. Vážně se v našem světě potulují naštvané duše, které si jen tak mohou někoho posednout? Spíš bych věřila, že to je nějaká psychická porucha, nejspíš několik spojených dohromady. A to, že na to doktoři nepřišli? Věřím, že pokud drahá Anneliese nechtěla, aby na něco přišli, tak na to prostě přijít nemohli. Psychický poruchy jsou mrchy a dělají si, co se jim zlíbí. Jediné, co trochu nechápu jsou ty "neepileptické" záchvaty. Sice by se to dalo svést na hyperventilační syndrom, ale stejně nevím, jak si mohla zlomit žebra...

24 Garou-tan Garou-tan | Web | 3. března 2011 v 15:54 | Reagovat

V těhle věcech se moc neorientuju - jsem strašný strašpytel. Jednou jsem slyšela záznam z vymýtání a už jsem nespala. Ale na druhou stranu mě to hrozně zajímá... jen v rámci klidného spaní se v tom radši moc nešťourám.
Nejsem věřící, ale na druhou stranu si myslím, že za tohle nemohli lékaři. Třeba si nějakým způsobem vsugerovala, že je posedlá, ale třeba taky doopravdy posedlá byla. Je spousta věcí, které nejde vysvětlit.
Asi se ani pro jedno nerozhodnu. Možné je obojí - a já si nějak nemůžu vybrat.

25 Nika Caesaris Nika Caesaris | E-mail | Web | 3. března 2011 v 15:54 | Reagovat

Magie mi není tak úplně cizí a už mnohokrát jsem měla tu čest si vyzkoušet, že jsou věci mezi nebem a zemí, které odvodí jen víra či fanzazie, nikoliv věda. Já osobně věřím, že každý v sobě nosí své vnitřní zlé i dobré "síly" (ne v tom pravém slova smyslu, neumím se vyjádřit líp), jen je otázkou, co převažuje a zda jsou aktivní. Závisí hodně na fyzické kondici, jak už řekla Cirrat, ale i na tom, jak je člověk silný psychicky a jak se k tomu postaví. Ona byla věřící a někde uvnitř ní se stala chyba. A pak přišlo jedno selhání za druhým. Osobně nevěřím, že existuje nějaký hmotný či nehmotný démon, co do člověka vstoupí. Ale že jsou zlé vlivy uvnitř člověka, které sílí a slábnou, to mi nikdo nevyvrátí. A myslím, že v extrémním případě to okusila i Annelise.

Co se týče exorcismu, podle mě jeho úspěšnost záleží na víře a síle bojovat. Jenže když byla Annelise tak vyčerpaná, těžko se mohla se vším vyrovnat. Chyby se prostě staly už v začátku a pak se to vezlo, kdyby víc dbali o její fyzické zdraví a dali jí najevo, že věří ve stejnou věc, dodali by jí novou sílu a chuť a všechno by pravděpodobně dopadlo jinak.

26 Evil Evil | Web | 3. března 2011 v 20:00 | Reagovat

tenhle příběh mi je důvěrně známý.. a jen říkám - já tomu věřím..

27 Shinigami Shinigami | 4. března 2011 v 11:57 | Reagovat

[20]: Moje racionální část mi říká, že nadměrná produkce adrenalinu dokáže divy, ta druhá polovina, která "ví", že je něco i tam na druhém břehu, se raději neptá a dělá, že tu není, aby se něco podobného nestalo i jí :-D

28 hanichka hanichka | Web | 5. března 2011 v 14:05 | Reagovat

Tak teď jsem ráda, že jsem si to nepřečetla ve čtvrtek před spaním a nechala to až na dnešek. Je to strašný. Ať už to bylo posednutí nebo psychika, pořád je to strašný. Já nad takovýma věcma nepřemýšlím, když už, tak si pořád opakuju, že to není možný, protože mám strach, že by se to mohlo stát i mě. A ještě k příběhu, co mě tam zaujalo - že při exhumaci nebyli svědci a nejsou fotografie. Zajímalo by mě proč, jestli se její tělo normálně rozkládá, tak by aspoň trochu utišili ty řeči kolem. Ale nebudu přemýšlet nad tím, že se nerozkládá, protože je to mco děsivý :)
A ještě...ty poslední slova...:(

29 Cady &  Enemy Cady & Enemy | Web | 5. března 2011 v 15:26 | Reagovat

Čím déle se tím zabývám, tím víc věřím, že opravdu byla posedlá... Některé věci se racionálně a vědecky prostě vysvětlit nedají. Možná že pokud by lékaři a exorcisté dokázali spolupracovat a začalo se jednat hned, Anneliese by nemusela zemřít. Ale to je jen co by kdyby...

31 havránka Venom havránka Venom | E-mail | Web | 5. března 2011 v 20:12 | Reagovat

[30]: Hej to je super! To bych chtěla zažít :D

32 Cirrat Cirrat | Web | 5. března 2011 v 21:45 | Reagovat

[31]: Zas tak něco extra to není :-D

Důležitý je nenechat se tím rozhodit - a nemyslet si, že má ten kartáček pravdu! :D

33 havránka Venom havránka Venom | E-mail | Web | 5. března 2011 v 22:03 | Reagovat

[32]: Ano, je lepší popovídat si s šálkem kávy :D

34 Cirrat Cirrat | Web | 6. března 2011 v 0:16 | Reagovat

[33]: A co se teprve pohádat s tiskárnou :-D

35 Violette Violette | Web | 13. března 2011 v 19:08 | Reagovat

O Aneliese už jsem slyšela a četla dřív a nikdy mě její příběh nepřestane děsit. Když jsem tvůj článek začala číst, radši jsem si k tomu rozsvítila :D A pak jsem se furt ohlížela po zrcadle a dveřích. :D
BTW už jsi viděla V moci ďábla? Já jo, jen krátce po tom, co jsem se seznámila Anelisiiným příběhem, ještě měsíc potom jsem se každou noc budila ve tři ráno... děsivý.

36 Emily Emily | 14. července 2011 v 14:26 | Reagovat

Muj tatík ztravil v nemocnici 4roky. Naštěstí se z toho zahadnym zpusobem dostal ale do teť lékaři nezjistili co mu vlastne bylo. Je možné, že lekari selhali ale jestli Anneliese byla do té doby zdravá a se všemi vycházela dobře... proč by pak nebylo nemožne aby se do ni dostali cizi síly? Třeba ji ani nechtěli zničit ale něco nám přes ni říct...?

37 detlef detlef | E-mail | 1. listopadu 2015 v 12:40 | Reagovat

viděl jsem tu dívku rok před tím než to začalo a 6 dnů před její smrtí. Nevěřím ani na vteřinu, že je možné jakukoliv nemocí prodělat takové fyziognomické změny na těle, aby se to dalo vysvětlit lékařsky. Ačkoliv těžký technokrat a ateista musím uznat, že za ní a v ní opravdu stálo něco s čím se pracovat pomocí léků nedalo. Nikdy nezapomenu jak si stěžovala, že je jí strašné vedro a cosi  ji doslova spaluje, pak vzala umyvadélko s vodou ponořila do něho ruce a za necelou minutu se voda v umyvadle chystala téměř k varu. Zbavovala se tak tepla. Bylo to děsné....

38 michal michal | E-mail | 16. listopadu 2015 v 12:01 | Reagovat

ja v exorcizmi i v tento pripat verim verim že se jedna o posedlost demony nedokažu sy jinak visvetlit pruvodne jevi pri ruznych pripadech jako zvraceni ruznich predmnetu levitace a premistovani veci

39 Zdenda Zdenda | 8. července 2017 v 21:44 | Reagovat

Dilezite je zamyslet se, pro byla posedla, vse dava smysl a zapada logicky do sebe, toto neni ten pripad vesteni z cehosi, ale neco vetsiho o cem by clovek mel vice premyslet a nechodit po svete s hlavou v pisku a zit povrchne ze dne na den...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


If you look in the mirror and don't like what you see
You can find out firsthand what it's like to be me.
So gather´round piggies and kiss this goodbye,
I'd encourage your smiles, I´ll expect you won´t cry!