Nevedu bleskovky, sonb, řetězáky ani jiné bejkárny a už vůbec nemám KlÁsNý bLoGíSeK! Majlí, HSM a jiné zrůdky pohřbívám zaživa, jejich obdivovatele požírám při plném vědomí, prášek z jejich rozdrcených kostí používám jako make up a jejich popel šňupu místo kokainu. Budiž navěky zatracen ten, kdo reklamu zde narvati hodláš!
DesignReklamyVzkazy AutoroviNávštěvní KnihaKolegovéWebyKontakt


Samovznícení

13. prosince 2009 v 11:05 | Venom |  Tajemno

Konečně ten slíbený článek... Žil byl jednou jeden bezcitnej magor a ten si koupil Enigmu. A protože ten magor miluje vše záhadné a tajemné, chce se o to s vámi podělit. Ne, nic nekopíruju, pouze se inspiruju a podám to po svém. Takže... Budiž vám země lehká a Gerard milostiv každému, kdo si to sprostě zkopíruje!

Představte si, že sedíte, čumíte na televizi, možná máte depku, šoupete nohama po koberci a najednou - Baf... a je z vás popel. Tak tedy, napřed si objasníme, o co vlastně jde. Samovznícení (Spontaneous Human Combustion) je jev, který se vyskytuje po celém světě. Kupodivu nevede pouze tropické pásmo. Zde by se to možná dalo vysvětlit na příkladu pálení mravenců lupou. Leč o cizí zavinění v tomto případě nejde. Nejedná se o upálení neboť oheň vychází přímo z těla. To je samo o sobě podivné ažaž. A pohled na mrtvé tělo z jehož hrudního koše šlehají poslední plamínky je velice podezřelý. Především však i to, proč plameny nezasáhnou ostatní hořlavé předměty v blízkém okolí zesnulého?Člověk jako svíčka
Ke vznícení tedy dochází bez zjevné příčiny. Výjimkou nejsou ani místa, kde nemá jakýkoli zdroj ohně co dělat. Jak je možné že tělo shoří na popel? Jak prokázaly experimenty s těly mrtvých zvířat, za všechno může tuk. Toho je v lidském těle opravdu dostatek na to, aby mohlo hořet řádově několik hodin. Ale... v případě samovznícení muselo ono hoření trvat mnohem kratší dobu. Hodinu, maximálně dvě... Je znám i případ, kdy k takovému shoření došlo prý i za 21 minut. Déle oběť o samotě nezůstala. Vosk tedy nahradí tuk, a jako pomyslný knot slouží oblečení oběti.

Alkohol
Jako jedna z možných příčin samovznícení byla uváděna nadměrná konzumace alkoholu. Kupříkladu tři promile v šesti litrech krve znamenají celkem 18 mililitrů alkoholu na celé tělo, což však k jeho zapálení nestačí. Než by člověk dokázal vypít tolik, aby se stal hořlavým, došlo by k otravě alkoholem. Někteří "borci" měli v krvi dvojnásobnou dávku (netřeba vysvětlovat, že přitom leželi na pitevním stole) ale i to by bylo pro zapálení celého těla málo. Je snad možné, že za tu paseku může alkohol v trávicím traktu? Podle lékařů ne. Ten může způsobit maximálně popálení sliznic a hrtanu.

Elektřina
Další z možných vysvětlení je elektrostatický náboj, který vzniká při tření syntetických materiálů, chůzí po koberci, nebo i obyčejným česáním. Tento náboj může mít sílu několik tisíc voltů. Při následném vybití, může vzniknout i jiskra, která by mohla vést k zapálení nějakého hořlavého materiálu. Vědci se domnívají, že elektrolýza vody v lidském těle by mohla být také příčinou náhlého vzplanutí. V kombinaci s vodíkem a kyslíkem by se dalo říct, že je zaděláno i na menší výbuch. Své však může způsobit i kulový blesk o kterém toho zatím moc nevíme. Nedá se proto vyloučit ani fakt, že by mohl zapálit lidské tělo.

Parapsychologie
Další kapitola sama pro sebe. Je možné, že stejná síla, která lidem umožňuje telekinezi a telepatii dokáže způsobit i samovznícení? To by vysvětlovalo, proč většina lidí, kteří za záhadných okolností uhoří, bývají osamělí a trpící depresemi. Má snad lidská psychika takovou sílu, že nejen ohýbá kovové předměty, ale dokonce spustí sebedestrukci? Na druhou stranu jsou mezi oběťmi i tací, kterým chuť do života rozhodně nechyběla. Kde se tedy stala chyba?

Pyroton
Jedná se o neznámou elementární částici. Mně se neptejte, ale zkuste to u amerického vědce Larryho E. Arnolda, který tento jev popsal. Stručně - pyroton je součást kosmického záření, které neustále dopadá na zem a většinou tělem projde bez jakékoli reakce. Larry Arnold přišel s teorií, podle níž je možné, že pyrotony po zásahu buněčného jádra v těle člověka nastartují řetězovou reakci. A výsledek znáte. Mně osobně tahle teorie připadá jako jedna z nejšílenějších a nejméně představitelných :-)

Jaderná fúze
Tak v této teorii už jde opravdu do tuhého. Vyřešila jsem to citací přímo z Wikipedie, protože pro tohle snad ani nemám slov: "Teorie studené jaderné fúze byla populární především několik let po roce 1989 kdy Stanley Pons a Martin Fleischmann oznámili, že se jim podařilo uskutečnit slučování jader deuteria ztěžké vody za laboratorní teploty na platinové a palladiové elektrodě. O opakování pokusu se pokoušely stovky vědců na celém světě, avšak doposud zcela bezúspěšně. Přesto však tento experiment vedl k teorii, že podobná reakce může za doposud neznámých podmínek nastat i v lidském organizmu a energie vzniklá slučováním atomových jader vodíku způsobí termickou destrukci tkání podobnou hoření." Toto je teorie pro opravdu chytré vědátory. Pokud si chcete přečíst celý článek o samovznícení, najdete ho zde.

Pár případů samovznícení
Nemá smysl tu vypisovat všechno. Snad jen ty co mě nejvíc zaujaly. Z jednotlivých událostí je patrná značná rozmanitost. Vypadá to, že příčin samovznícení může být opravdu více než jedna, popřípadě kombinace několika faktorů.Grace Potteová
(Iswich - 9.dubna 1774)
Tato šedesátiletá žena si šla v noci vykouřit dýmku. Její dcera ji našla až ráno se zpopelněnou hlavou v krbu, ve kterém v době nehody nehořel oheň. Zbytky těla ještě žhnuly. Soudní vyšetřování konstatovalo příčinu smrti jako výsledek alkoholismu. Což ovšem nikdo z příbuzných ani přátel Grace nepotvrdil.

Elizabeth Clark
(Anglie - 1905)
Její spolubydlící nezaslechli žádný zvuk ani výkřik, přesto uhořela ve své posteli. Peřiny a polštáře byly ohněm nedotčené.

Cornelia di Bandi
(Cesena - 4.dubna 1731)
Hraběnka zemřela ve věku dvaašedesát let. Bylo o ní známo, že má kladný vztah k alkoholu, a aby to pokud možno zamaskovala, potírala se kafrovým lihem. Sousedé najdou tělo v ložnici, vedle její postele. Zůstaly jen nohy a napůl spálená hlava. Zbytek byl pouze popel. V úmrtním listu je záznam jednoduchý: "vnitřní popáleniny". Více se tím nikdo nezabývá, případ posloužil jako odstrašující příklad v boji proti alkoholismu.

(Maďarsko - 25. květen 1989)
Řidič automobilu zastavil aby vykonal malou potřebu. Za volant se však nevrátil. Jeho žena, která zůstala v autě vypověděla, že se kolem muže objevila modrá aura a poté se skácel k zemi. Lékař už konstatoval pouze smrt. Tělo neslo známky zásahu silným elektrickým výbojem, vnitřní orgány byly zuhelnatělé.

James Hamilton
Jeden z mála který samovznícení přežil. Stalo se tak 5.července 1835. James stál před svým domem a ucítil ve své noze silnou bolest. Popsal ji jako bodnutí sršně. Podíval se co bolest způsobilo a zjistil, že z levé nohy mu vyšlehují deseticentimetrové plameny. Nakonec se mu podaří postižené místo přikrýt a oheň udusit.

Co z toho plyne?
Zatím nikdo jasnou příčinu samovznícení nekonstatoval. Pokud však máte obavy, aby stejný osud nepotkal i vás zkuste:

Mít po ruce něco, čím můžete oheň kdykoliv uhasit.
Nepijte alkohol, nekuřte, nemanipulujte s ohněm.
Nemějte deprese a když už je máte tak užívejte antidepresiva.
Nešoupejte nohama a už vůbec ne na koberci.
Nepřejte si zemřít.
Vyhýbejte se kosmickému záření a pyrotonům.
Nehromaďte ve svých střevech výbušné plyny.

Jak vidíte hrozně "jednoduché". Uvítám každý názor, takže pište co si o tom myslíte, vymýšlejte vlastní teorie a třeba se i pohádejte že jo. Muheheh...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alia Alia | Web | 13. prosince 2009 v 11:36 | Reagovat

Tedy, o tomto slyším opravdu poprvé. Jakožto zažraného piromaniaka mě to zaujalo. Teorie? Nemám ponětí, nedokážu momentálně z mého mozečku nic kloudného vyždímat, takže jen dodávám že je to dobře napsané.

2 Euphoric-Endeavor Euphoric-Endeavor | Web | 13. prosince 2009 v 11:56 | Reagovat

no super.. mám tu dvě krabičky antidepresiv.. papám je každej večer.. a myslím, že deprese mám stejně.. nohama nešoupu.. já se šoupu celá.. no spíše jen dělám houpy hou.. o tomhle jsem zaslechla.. taky mi přijde vhod možnost mimozemské civilizace.. ;-) co ty víš, co do tebe pidi midi ufoni v noci ve spánku naštelujou.. a pak když si támhle na Marsu usmyslí, že chtějí táborák, stisknout knoflík a ohníček je na světě.. ;-)

3 Cady &  Enemy Cady & Enemy | Web | 13. prosince 2009 v 13:17 | Reagovat

Zajímavý, takže já přestanu šoupat i kolečkovou židlí a jdu se pořádně vyspat. Kurec. Abych se náhodou netřel o postel a chytil bych stejně. xD
Nikdy mě nenapadlo tohle trochu blíž zkoumat, já vždycky byl přes démony a vampýrismus, ale tohle je zajímavý a výstižný. Nejspíš na tom něco bude...

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 13. prosince 2009 v 21:42 | Reagovat

Četl jsem o tom ...

5 Shinigami Shinigami | E-mail | Web | 14. prosince 2009 v 0:15 | Reagovat

Už nějaký čas na Tvém blogu slídím, ale zřídkakdy někde komentuju, takže se zjevuju jen občas.

Každopádně rada "Nehromaďte ve svých střevech výbušné plyny" mě dneska rozsekala :-D

Mám moc ráda Tvůj styl psaní a ráda sem chodím si jentak přečíst, co dneska Venomek dělá.

Jo, a přeju mnoho zdaru v boji proti homofobům  ;-)

6 Ká | Web | 14. prosince 2009 v 21:58 | Reagovat

Na druhou stranu...je to pravděpobodně velmi rychlá smrt. A originální. Mmm...jdu šoupat nohama :D.

7 Huntmaster Huntmaster | 15. prosince 2009 v 19:48 | Reagovat

tak tak, toto jsem četl ve Fakta X (Enigma se opičí:P). Podle nich je knotová teorie nepravdivá, protože aby schořely kosti byla by potřeba teplota, kterou vyvine pouze plynový hořák. Samotná teplota "tukového" plamenu je malá. A ostatní teorie? No nevím, tohle bych si musel ověřit osobně, protože je to tvrzení proti tvrzení.
Osobně mě teď napadla "teorie" chyby neznáma. Pokud člověk nevznikl náhodou a je jeho život regulován neznámou věcí, je pravděpodobné, že neznámá věc udělá chybu a pro nás se to projeví jako nepochopitelný jev. Neboť příroda taky dělá chyby a je tedy logické, že to nad přírodou může dělat chyby také. :-D To je teorie za všechny prachy :-D

8 Venom Venom | E-mail | Web | 15. prosince 2009 v 20:49 | Reagovat

[7]: Tak to je hodně dobrá teorie... takže najednou chyba v Matrixu a ve výsledku to udělá - šleh!  :-D

9 petí petí | Web | 15. prosince 2009 v 21:00 | Reagovat

moc zajímavej článek =)

10 without_identity without_identity | Web | 17. prosince 2009 v 14:49 | Reagovat

doteraz som o ničom takom nepočula... a ten prvý obrázok ktorý má ako predpokladám predstavovať zápal z hudby ma priviedol na otázku bola dakedy hudba príčinou samovznietenia? :-?

11 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 17. prosince 2009 v 20:34 | Reagovat

hihi to mně připomíná Rok Ďábla ;-)

12 Alue Alue | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 15:57 | Reagovat

Efekt samovznícení je naprosto jednoduchý, je již dávno vysvětlený... jenom lidem se o tom neřeklo. Nejedná se o žádnou záhadu.

13 Venom Venom | E-mail | Web | 20. prosince 2009 v 9:09 | Reagovat

[12]: Promiň ale tohle by jsi mohla říct o každé záhadě. Když je to tak jednoduché, proč by se o tom lidem neřeklo? Jak to tedy je? A můžeš mi prosím říct, kde jsi k této informaci přišla?  :-)

14 Huntmaster Huntmaster | 20. prosince 2009 v 10:57 | Reagovat

[12]: Také by mě zajímalo.

15 .... :D .... :D | 6. února 2010 v 21:29 | Reagovat

Musim říct, že mě tenhle článek, spíš ty komentáře uklidnily, protože nedávno sme se na tohle téma dostaly s kamošema a mě to přišlo strašně vtipný, prostě jako bblsot, protože to podaly způsobem, kterej mi přišel vtipnej :D.
a oni ze mě pak udělaly naprostýho idiota, že se tomu směju a že tomu nevěřim.. Tady aspon vidim že nejsem sama a aspon sem si přečetla pokusy o vysvětlení!
takže- díky všem! :D

16 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 3. března 2011 v 12:37 | Reagovat

V podstatě to zní jako něco, co by se dalo racionálně vysvětlit, máme v těle hodně věcí, který by tomu mohly napomoct.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


If you look in the mirror and don't like what you see
You can find out firsthand what it's like to be me.
So gather´round piggies and kiss this goodbye,
I'd encourage your smiles, I´ll expect you won´t cry!